Vyberte si jazyk:

 • Úvod
 • >
 • Novinky
 • >
 • AUKCE
 • >
 • 25 haléř 1932 zkušební ražba
 • AUKCE

  25 haléř 1932 zkušební ražba

  Představujeme položku 222 v aukci
  main image

  V aukci #29 se bude dražit velmi vzácná zkušební ražba z Kremnice jako položka č. 222. Vyvolávací cena tohoto výjimečného exempláře s ražebním leskem v plochách je 6 000 eur.

  Protože nebyl v oběhu dostatek pětihaléřových mincí, jejichž ražba byla poměrně značně ztrátová, bylo rozhodnuto o zahájení ražby mincí pětadvacetihaléřových.  Zásadní podmínkou bylo dostatečně odlišit nový pětadvacetihaléř od stávajícího dvacetihaléře, aby nedocházelo k záměně. I proto byl vývoj pětadvacetihaléře složitý. Než padlo finální rozhodnutí o tom, který návrh bude ražen, opustilo mincovnu několik různých typů ražeb zkušebních. Jedním z návrhů, který se nejvíce podobá vzoru použitému v oběhu, byla zkušební ražba z roku 1932. Tato zkušební ražba realizovaná podle návrhu Otakara Španiela se odlišuje od schváleného návrhu už jen minimálně. Nejznámějším rozlišovacím prvkem je slovenský znak na hrudi lva na lícní straně mince. U návrhu z roku 1932 se slovenský znak dotýká horní části štítu, u realizovaného oběhového návrhu z roku 1933 se slovenský znak již štítu nedotýká.

  0222b

  0222a

  Autor

  Person-front
  Juraj Ragan

  Trainee

  Poprvé propadl Juraj kouzlu numismatiky už v předškolním věku, to byl nemocný a maminka mu dala album, do kterého měl vytvořit kolekci euromincí prvních dvanácti států eurozóny.

  Album s ním jezdilo na všechny zahraniční dovolené, dokud sbírka nebyla kompletní. Postupně sbírku rozšiřoval o mince a bankovky z území Československa a Německa. Se svým otcem začal pravidelně navštěvovat numismatické aukce, na kterých se mu nejvíc líbily ty nejhodnotnější zlaté uherské a také československé dukáty. Nyní studuje na vysoké škole a zároveň zajišťuje pravidelné doplňování nabídky na e-shopu.

  V prípade, že máte ďalšie otázky týkajúcich sa zberateľstva alebo investícií, pošlite nám ich namarketing@machochlapovic.com.

  Nejnovější články