Ludmila, první česká svatá
Ludmila byla dcerou pohanského velmože Slavibora ze Pšova, vzala si za manžela knížete Bořivoje I. z rodu Přemyslovců a netušíc se tak stala typickou představitelkou první etapy christianizace Čech - potažmo střední Evropy. Po boku svého manžela totiž přijala křest. Zapomenout na slovanské bohy jí netrvalo dlouho a v duchu křesťanství, zasvětila svůj život péči o bližní. Byla velmi spravedlivá, proslula hlavně díky své laskavosti a štědrosti k chudím, nemohoucím, sirotkům,...
Podobný osud měla také její snacha Drahomíra, která si vzala Ludmilina syna Vratislava. Ihned po svatbě byla pokřtěna, avšak nová víra byla jejím srdcem odmítnuta. Drahomíra se stala po smrti svého muže Vratislava díky rozhodnutí kmenového shromáždění regentkou země, protože její synové ještě nebyli plnoletí. Starost o její dva syny Václava a Boleslava však připadla na jejich babičku Ludmilu. A zde dochází ke klasickému sváru mezi snachou a tchýní… Drahomíra se se svou tchýní rozcházela nejen ve víře, politických názorech, ale žárlila i na její velkou oblibu nejen u svých synů, ale i u celého lidu. Snaha o eliminaci Ludmiliina vlivu na sebe nenechala dlouho čekat a tak si Drahomíra najala dva vrahy. Ludmila byla podle legendy uškrcena, ale prosila své vrahy, aby ji setnuli hlavu z krku, jen tak se může stát světicí a vstoupit jako svatá do ráje. Právě mučednický skon kněžny Ludmily ji zajistil nesmrtelnost. Po smrti byla Ludmila pochována v kostele sv. Jiří na Pražském hradu, kde má až do dnes svoji hrobku. Její milovaný vnuk Václav na svou babičku, která ho vychovávala nezapomněl a začal tak budovat její kult. Netrvalo dlouho a byla svatořečena.
Zlatá mince 10000 Kč 2021 - Kněžna Ludmila
Dne 14. září 2021 vydala Česká národní banka zlatou minci v nominální hodnotě 10 000 Kč k 1100. výročí úmrtí kněžny Ludmily. Mince je ražena ze zlata o ryzosti 999,9 a vydává se v běžném a špičkovém (proof) provedení, které se liší povrchovou úpravou a hranou. U proofových mincí je povrch mince vysoce zrcadlově leštěný a reliéf je matován, hrana je hladká. U mincí běžné kvality je hrana vroubkovaná. Průměr mince je 34 mm, hmotnost 31,107 g a síla je 2,4 mm. Při ražbě mincí jsou povoleny odchylky v průměru 0,1 mm a v síle 0,15 mm. V hmotnosti je povolena odchylka nahoru 0,062 g a v obsahu zlata odchylka nahoru 0,01 %.
Na lícní straně mince je vyobrazeno uškrcení kněžny Ludmily podle Velislavovy bible. Při horním okraji mince je umístěn text „ČESKÁ REPUBLIKA“, pod kterým se nachází heraldická zvířata z velkého státního znaku. Uprostřed je český lev, vlevo od něj moravská orlice a vpravo od něj slezská orlice. Označení nominální hodnoty mince se zkratkou peněžní jednotky „10 000 Kč“ je umístěno při dolním okraji mince. Značka České mincovny, která je tvořena kompozicí písmen „Č“ a „M“, se nachází při pravém okraji mince. Na rubové straně mince je umístěn portrét kněžny Ludmily se závojem a knížecí korunkou. Při levém okraji mince se nachází iniciály autora mince, akademického sochaře Zbyňka Fojtů, které jsou tvořeny kompozicí písmen „F“ a „Z“, a text „921-2021“. Iniciály autora mince jsou od textu odděleny tečkou. Při pravém okraji mince je umístěn text „KNĚŽNA LUDMILA“.
Součástí každé mince je i katalogová karta červené barvy, na níž je popis mince a její plastické vyobrazení.
Zlatou minci 10000 Kč 2021 - Kněžna Ludmila v proof i běžné kvalitě si můžete zakoupit v našem eshopu.
Zdroj: www.cnb.cz