Vyberte si jazyk:

  • Úvod
  • >
  • Novinky
  • >
  • Aukce
  • >
  • Matyášovy tolary s českou královskou korunou
  • Aukce

    Matyášovy tolary s českou královskou korunou

    Představujeme položky Aukce #34
    main image

    Vynucená korunovace

    23. května 1611 byl ve svatovítské katedrále na Pražském hradě za českého krále korunován Matyáš II., mladší bratr Rudolfa II. (1576–1612). Dlužno dodat, že s vynuceným souhlasem císaře. Ten sice pobýval na Pražském hradě, doslova pár desítek metrů od místa ceremonie, korunovační slavnosti se však nezúčastnil a s těžkou depresí zůstal uzavřen v císařských komnatách. 

    Cesta na český trůn nebyla pro Matyáše vůbec snadná a pro oba bratry znamenala vyvrcholení vleklého osobního konfliktu. Ambiciózní Matyáš dlouhodobě usiloval o vytlačení Rudolfa z pozice hlavy habsburského domu a svým plánům byl ochotný hodně obětovat.  

    ‍‍Matyas cesky kral

    Matyas II. Habsburský 

    Mocenské boje mezi bratry

    Osobně byl Matyáš neochvějným katolíkem a zastáncem centralizačních snah. Donucen okolnostmi však zaujal vůči protestantským stavovským obcím v rakouských zemích, Uhrách i českých zemích velmi vstřícný postoj. Záměrně vytvářel obraz budoucího panovníka, který je zastáncem náboženské tolerance a obhájcem zemských svobod. Tato politika se ukázala jako úspěšná. V roce 1608 s vojenskou podporou uherských, rakouských a moravských stavů přitáhl Matyáš do Čech ve snaze přinutit Rudolfa k abdikaci. 

    Konfliktu využili čeští stavové a za slib věrnosti si nechali od Rudolfa podepsat Majestát zaručující náboženské svobody. Rudolf si tímto ústupkem zachránil českou korunu, musel však mladšímu bratrovi postoupit vládu v Uhrách, Horním a Dolním Rakousku a také na Moravě. 

    Rudolf 2

    Rudolf II. Habsburský 

    S touto potupou se však císař nikdy nesmířil a do konce života spřádal plány na odvetu. Ochotným spojencem, sledujícím ovšem vlastní cíle, se mu stal bratranec a pasovský biskup Leopold. Ten se svým vojskem překročil v lednu 1611 české hranice a rychlým pochodem se zmocnil řady měst a také pražské Malé Strany. Situace pasovských vojsk se však i přes počáteční úspěchy stala v následujících týdnech neudržitelnou. Stavové úspěšně organizovali vojenskou protiofenzívu a k Praze se současně blížily z Moravy pomocné Matyášovy sbory. Leopoldovi nezbylo než ustoupit. Neúspěšná vojenská akce znamenala pro Rudolfa ztrátu loajality českých stavů, kteří nabídli Matyášovi českou korunu. Ten ji ochotně přijal.   

    Přes počáteční očekávání, že se nový král po korunovaci přesune z Prahy rychle zpět do Vídně, se Matyáš zdržel v Praze řadu měsíců. Čas využil k uspořádání nových poměrů, získání si důvěry české stavovské obce a mocenskému ovládnutí českého království. Součástí Matyášovy taktiky bylo okázalé respektování zemských svobod, užívání zemských symbolů a splnění alespoň některých požadavků zemského sněmu, které Rudolf II. přehlížel. Toto krátké období Matyášovy vstřícnosti zanechalo výraznou stopu též v českém mincovnictví.

    Tolary s obrazem panovníka korunovaného českou královskou korunou

    Na dukáty z počátku Matyášovy vlády se vrátil obraz sv. Václava a na tolarech z let 1611–1613 zdobí panovníkovu hlavu česká královská koruna. Koruna zdobí též česko-rakouský znak s rakousko-uherským štítem na rubní straně mince, kde znak nahradil obraz habsburského orla. Razidla vyrobil pražský medailér a řezač mincovních kolků Jan Konrád Greuter. Matyášův portrét na těchto tolarech představuje jedno z vrcholných děl českého renesančního portrétního umění. Tolary s obrazem panovníka korunovaného českou královskou korunou pak bezpochyby patří k nejkrásnějším českým mincím vůbec.

    Tolary z pražské, kutnohorské a jáchymovské mincovny ročníku 1612 budou prodány v této aukci pod položkami 114, 115 a 116.

    tolar 3

    tolar 4

    tolar 1

    tolar 2

    tolar 5

    tolar 6

    NUMISMATICKÁ AUKCE #34

    Sálová aukce se uskuteční v pátek 25. 10. 2024 v hotelu Mandarin Oriental v Praze. eLive aukce se uskuteční od pondělí 28. 10. 2024 (18:00) do čtvrtka 31. 10. 2024 (18:00).

    numizmaticka aukcia

    ZPŮSOB DRAŽENÍ:

    Sálová aukce: osobně v sále, přes telefon, online přes dražební systém AUEX, limitními nabídkami před aukcí přes dražební systém AUEX

    eLive aukce: online přes dražební systém AUEX, limitními nabídkami před aukcí přes dražební systém AUEX

    DRAŽEBNÍ SYSTÉM AUEX:

    https://machochlapovic.auex.de/cs-cz/auctions/current

    Autor

    Person-front
    Tomáš Smělý

    Aukční specialista

    Tomáš je aukčním garantem pro keltské, řecké a římské mince, české středověké mince a habsburské mince do roku 1657, s výjimkou ražeb sedmihradských a uherských, a také garantem pro cizí mince do poloviny 17. století.

    S numismatikou se seznámil díky dědečkovi, který se jako důchodce věnoval sbírání mincí a při častých návštěvách vnuka seznamoval se svou nevelkou sbírkou a vedl ho k četbě numismatické literatury. Od té doby se Tomáš věnuje numismatice a to i na badatelské úrovni. Vyslovil řadu přednášek na tuzemských i zahraničních konferencích, pravidelně publikuje odborné články. Je považován za jednoho z předních odborníků na středoevropské keltské mincovnictví a české mincovnictví 16. a počátku 17. století.

    V prípade, že máte ďalšie otázky týkajúcich sa zberateľstva alebo investícií, pošlite nám ich namarketing@machochlapovic.com.

    Novinky pro sběratele a investory