Vyberte si jazyk:

  • Úvod
  • >
  • Novinky
  • >
  • Numismatika
  • >
  • Cenové šílenství na numismatickém trhu
  • Numismatika

    Cenové šílenství na numismatickém trhu

    Nárůst cen československých, českých a slovenských mincí
    main image

    Zájem o československé, české a slovenské mince je obrovský

    Poptávka po československých, českých a slovenských mincích leckdy převyšuje nad nabídkou. To způsobuje enormní růst některých segmentů rychleji, než jsme na to byli doposud zvyklí. Stále zaznamenáváme výrazný nárůst cen u dukátových ražeb z první republiky, nejsou to jen jedno a dvoudukáty, ale už i vyšší násobky. Apelujeme na sběratele, ať jsou při nákupech obezřetní a dávají si pozor zejména na pravost a kvalitu. Pomyslné cenové nůžky mezi kvalitami se budou více a více rozevírat. Je to vidět již nyní, kdy je v oblibě tzv. slabování mincí do plastových hrobečků a cenové hladiny u kvalit MS65-67 jsou výrazně nad těmi s hodnocením pouze MS61-64. Jestli se slabování změní v novodobý trend nevíme, ale vše tomu začíná nasvědčovat. Nejenom svatováclavské ale i karlovské jednodukáty ze 70. let se hlasí stále více o své slovo na trhu. Opovrhování socialistickými zlatými ražbami je minulostí a dostávají svou šanci u našich sběratelů. 

    Zkušební ražby

    Kategorie zkušebních ražeb zaznamenala za poslední rok prudký nárůst a stále ještě neřekla poslední slovo. Zkušební ražby byly odjakživa součástí velkých specializovaných sbírek, jako byla například sbírka Josefa Nováka, a je tomu tak dodnes. Stále více sběratelů si chce pořídit tyto vzácné kusy do svého portfolia, kde budou mít své čestné místo. 

    Československé stříbrné pamětné mince

    Další cenové zemětřesení nastalo u československých stříbrných pamětních mincí vydaných po roce 1954 v kvalitě PROOF v původním obalu. Na dlouhodobé podhodnocení těchto mincí, jsme Vás upozorňovali již v minulých letech a nyní se potvrzuje naše predikce. Mnoho sběratelů si všimlo, že československé stříbrné mince z leštěných razidel mají po demonetizaci v devadesátých letech velmi nízký náklad a jejich cena nyní kopíruje ceny českých pamětních mincí po roce 1993.

     

    Zlaté mince České Národní Banky

    Překvapivě došlo za poslední rok k nárůstům zlatých mincí České Národní Banky vydaných mezi lety 1995 až 2010. Konkrétně sady Koruna česká, Karel IV., ale i Deset století architektury a také Kulturní památky technického dědictví. Obě kvality jak běžná tak i proof kvalita, jsou nyní na svých historických cenových maximech. Otázka je zda se to udrží či se vrátí zpět do normálu, na který byla většina našich sběratelů zvyklá. 

    V letošním roce vydala ČNB stříbrnou minci s hologramem, příští rok chystá kolorovanou minci k poctě motocyklu Jawa 250, a dále se těšíme i na kilovou stříbrnou minci, která má vyjít ke konci tohoto roku. Máte-li zájem o pravidelný odběr zlatých či stříbrných mincí, kontaktujte nás a zaregistrujte se k jejich odebírání. Jako smluvní partner České národní banky vám tuto službu rádi zpřístupníme.

    Nový Katalog mincí a medailí ČSR, ČR a SR

    Přinášíme vám zbrusu nové vydání sběratelského ceníku československých, českých a slovenských mincí, které odráží aktuální covidové cenové šílenství na numismatickém trhu. Došlo k přecenění většiny mincí, medailí i sad v našem katalogu. 

    Katalog mincí a medailí ČSR, ČR a SR bude dostupný na prodejnách v Praze a v Bratislavě od 10. září 2021.

    Novinky pro sběratele a investory