Ľudmila, prvá česká svätica
Ľudmila bola dcérou pohanského veľmoža Slavibora zo Pšova. Vydala sa za knieža Bořivoja I. z rodu Přemyslovcov a netušiac sa tak stala typickou predstaviteľkou prvej etapy christianizácie Čiech, respektíve strednej Európy. Po boku svojho manžela totiž prijala krst. Netrvalo dlho, Ľudmila zabudla na slovanských bohov a v duchu kresťanstva zasvätila svoj život starostlivosti o druhých. Bola veľmi spravodlivá a preslávila sa hlavne svojou láskavosťou a štedrosťou k chudobným, chorým a sirotám.
Podobný osud mala aj jej nevesta Drahomíra, ktorá si vzala Ľudmilinho syna Vratislava. Drahomíra bola ihneď po svadbe pokrstená, avšak novú vieru srdcom nikdy neprijala. Po smrti svojho muža Vratislava sa stala regentkou krajiny, nakoľko jej synovia ešte neboli plnoletí. Starostlivosť o jej dvoch synov Václava a Boleslava však prevzala babička Ľudmila. A tak sa začali klasické nezhody medzi nevestou a svokrou. Drahomíra sa so svojou svokrou nezhodovala nielen v otázkach viery, politických názorov, ale žiarlila na ňu aj kvôli jej veľkej obľube u svojich synov a aj u celého ľudu. Drahomíra napokon najala dvoch vrahov, aby Ľudmilu zavraždili. Ľudmila bola podľa legendy zaškrtená, ale vraj svojich vrahov prosila, aby ju usmrtili zoťatím hlavy. Tak sa mohla stať sväticou a vstúpiť ako svätá do raja. No práve mučenícky skon jej zaistil nesmrteľnosť. Ľudmila bola pochovaná v kostole sv. Jiří na Pražskom hrade, kde má až dodnes svoju hrobku. Jej milovaný vnuk Václav na svoju babičku, ktorá ho vychovávala, nezabudol a začal budovať jej kult. Netrvalo dlho a kňažná Ľudmila bola vyhlásená za svätú.
Zlatá minca 10000 Kč 2021- Kňažná Ľudmila
14. septembra 2021 Česká národná banka vydala v rámci príležitosti 1100. výročia úmrtia kňažnej Ľudmily zlatú mincu v nominálnej hodnote 10 000 Kč. Minca je razená zo zlata s rýdzosťou 999,9 a vydáva sa v bežnom a špičkovom (proof) prevedení. Tieto prevedenia sa líšia povrchovou úpravou a hranou. U proofových minciach je povrch mince vysoko zrkadlovo leštený a reliéf je zmatnený, hrana je hladká. U minciach bežnej kvality je hrana vrúbkovaná. Priemer mince je 34 mm, hmotnosť 31,107 g a hrúbka je 2,4 mm. Pri razbe mincí sú povolené výnimky v priemere 0,1 mm a v hrúbke 0,15 mm. V hmotnosti je povolená odchýlka smerom nahor 0,062 g a v obsahu zlata odchýlka smerom nahor 0,01%.
Na lícnej strane mince je vyobrazené zaškrtenie kňažnej Ľudmily podľa Velislavovej biblie. Pri hornom okraji mince je umiestnený text "ČESKÁ REPUBLIKA", pod ktorým sa nachádzajú heraldické zvieratá z veľkého štátneho znaku. V strednej časti je český lev, vľavo od neho moravská orlica a vpravo od neho sliezská orlica. Označenie nominálnej hodnoty mince so skratkou peňažnej jednotky "10 000 Kč" je umiestnené pri dolnom okraji mince. Značka Českej mincovne, ktorá je tvorená kompozíciou písmen "Č" a "M", sa nachádza pri pravom okraji mince. Na rubovej strane mince je umiestnený portrét kňažnej Ľudmily so závojom a kniežacou korunkou. Pri ľavom okraji mince sa nachádzajú iniciály autora mince, akademického sochára Zbyňka Fojtů, ktoré sú tvorené kompozíciou písmen "F" a "Z", a text "921-2021". Iniciály autora mince sú od textu oddelené bodkou. Pri pravom okraji mince je umiestnený text "KNĚŽNA LUDMILA".
Súčasťou každej mince je aj katalógová karta červenej farby, na ktorej je popis mince a jej plastické vyobrazenie.
Zlatú mincu 10000 Kč 2021 - Kňažná Ľudmila v proof aj bežnej kvalite si možete zakúpiť v našom eshope.
Zdroj: www.cnb.cz