Vyberte si jazyk:

 • Úvod
 • >
 • Novinky
 • >
 • AUKCIE
 • >
 • 25 halier 1932 skušobná razba
 • AUKCIE

  25 halier 1932 skušobná razba

  Predstavujeme položku 222 z aukcie
  main image

  V aukcii #29 sa bude dražiť veľmi vzácna skúšobná razba z Kremnice ako položka č. 222. Vyvolávacia cena tohto výnimočného exempláru s razobným leskom v plochách je 6 000 eur.

  Z dôvodu akútneho nedostatku 5 – halierových mincí v obehu, ktorých razba bola do veľkej miery stratová, došlo k rozhodnutiu začať raziť 25 – halierové mince. Zásadnou podmienkou bolo dostatočne odlíšiť nový 25 – haliernik od aktuálneho 20 – haliernika, aby v obehu nedošlo k zámene. Aj vďaka tomu bol vývoj 25 – haliernika zložitý. Kým padlo finálne rozhodnutie, ktorý návrh bude razený, opustilo mincovňu niekoľko rôznych typov skúšobných razieb. Jedným z návrhov, ktorý sa najviac podobá na použitý vzor v obehu, bola skúšobná razba s ročníkom 1932. Táto  skúšobná razba zrealizovaná podľa návrhu Otakara Španiela sa od schváleného návrhu odlišuje už len minimálne. Najznámejším poznávacím znamením je slovenský znak na hrudi leva na lícnej strane mince. Pri návrhu z roku 1932 sa slovenský znak dotýka vrchnej časti štítu, pri zrealizovanom obežnom návrhu s ročníkom 1933 sa slovenský znak už štítu nedotýka.

  0222b

  0222a

  Autor

  Person-front
  Juraj Ragan

  Trainee

  Čaro numizmatiky Juraj prvýkrát objavil už v predškolskom veku, kedy počas choroby dostal od svojej mamy album, ktorého cieľom bolo vyzbierať euromince prvých dvanástich štátov eurozóny.

  Album so sebou nosieval na všetky zahraničné dovolenky, kým album neskompletizoval. Zbierku euromincí postupne rozširoval o mince a bankovky z územia Československa a Nemecka. So svojím otcom začal pravidelne navštevovať numizmatické aukcie, kde sa mu najviac páčili tie najhodnotenejšie zlaté uhorské a tiež československé dukáty. Aktuálne, počas štúdia na vysokej škole, zabezpečuje pravidelné dopĺňanie eshopovej ponuky.

  V prípade, že máte ďalšie otázky týkajúcich sa zberateľstva alebo investícií, pošlite nám ich namarketing@machochlapovic.com.

  Najnovšie články