Vyberte si jazyk:

 • Úvod
 • >
 • Novinky
 • >
 • AUKCE
 • >
 • Mince, které daroval prezident Edvard Beneš, se vydražily za 16,7 milionů korun
 • AUKCE

  Mince, které daroval prezident Edvard Beneš, se vydražily za 16,7 milionů korun

  Výsledky Aukce #29
  main image

  Největší zájem na 29. aukci upoutala kolekce darovaná prezidentem Edvardem Benešem, vzácný desetidukát Gabriela Behtlena z roku 1621, nebo výjimečný dukát z roku 1620 se značkou pražského mincmistra Pavla Škréty. Výsledky aukce předčily očekávání o cca 10 milionů korun a konečná hodnota činila 140 milionů včetně aukční přirážky. Kromě páteční dražby bude řada mincí k dispozici ještě prostřednictvím elektronické aukce v dalších dnech. Konečná cena tak bude ještě vyšší. 


  GTF57753

   

  K nejžhavějším položkám aukce patřil soubor vzácných českých mincí a medailí, které daroval někdejší československý prezident Edvard Beneš za věrné služby republice přednostovi exilové vlády Jiřímu Zedtwitzovi. Jednotlivé položky se dražily zvlášť, celkově se suma za tyto mince a medaile vyšplhala na více než 16,7 milionů korun.


  Nejdražší prodanou mincí z celkového počtu 365 položek byl vzácný desetidukát sedmihradského knížete Gabriela Behtlena. Z vyvolávací ceny 150 tisíc Euro se konečná částka dostala téměř na dvojnásobek a nový majitel za ní zaplatil přes 7 milionů korun.


  10 dukat bethlen a

  10 dukat bethlen b


  Aukce nabídla také jedenáct mincí z doby otec Marie Terezie Karla VI. Mezi dukáty, tolary a medailemi byly dva opravdové unikáty, z kterých je známý jediný kus na světě. Za desetidukát ražený ve Vídni z roku 1724 zájemce zaplatil téměř 6 milionů korun. Unikátny šestidukát z roku 1732 byl vydražen za necelých 5 milionů korun.


  10 dukat Karel 1724 a

  10 dukat Karel 1724 b


  Další atraktivní položkou byl výjimečný dukát z roku 1620, jenž na sobě nese značku pražského mincmistra Pavla Škréty. Škrétův dukát pochází z pozůstalosti významného úředníka První republiky a londýnské exilové vlády a je výborně zachovalý. Jeho výjimečnost ocenili dražitelé částkou přesahující milion korun. 


  dukat 1620 skreta a

  dukat 1620 skreta b


   

  Numismatickou i uměleckou hodnotu v aukci představovaly také mimořádně vzácné zlaté medaile z Francie. Jedna z nich, datovaná do roku 1778, se prodala za zhruba 2,5 milionu korun.

  zlata medaile 1778 b

  zlata medaile 1778 a

  Nejnovější články